Master your Minecraft
 
 

Special Offers see all

Enter to WIN a $100 Credit

Subscribe to PowellsBooks.news
for a chance to win.
Privacy Policy

Tour our stores


  Recently Viewed clear list


  Contributors | November 26, 2014

  Chris Faatz: IMG The Collected Poems of James Laughlin  Fall has brought us a true gift in the publication of the massive The Collected Poems of James Laughlin, published by New Directions in an... Continue »

  spacer
Qualifying orders ship free.

Albanian Language Edition

$26.95
New Trade Paper
Ships in 1 to 3 days
Add to Wishlist
available for shipping or prepaid pickup only
Available for In-store Pickup
in 7 to 12 days
Qty Store Section
25 Remote Warehouse Foreign Languages- Albanian

T Huajt PR Shqiprin Dhe Shqiptart Pjesa I

by

T Huajt PR Shqiprin Dhe Shqiptart Pjesa I Cover

 

Synopses & Reviews

Publisher Comments:

SHQIPRIA DHE SHQIPTART

Shqiptart jan shtat - lart, nnvizon Baron de Vaudoncourt, gjith muskuj, t fuqishm dhe me bel t holl...Kan nj profil mjaft trheqs, njlloj si modeli i statujave t lashtsis greke.

N vshtrimin e par, pamja e shqiptarit t jep prshtypjen e nj kombinimi ngjyrash t freskta, t alternuara bukur, ku dallohen syt ekspresiv, ngjyr gri, vetullat e holla dhe t harkuara, balli i lart dhe i ashpr si dhe mollzat e faqeve si t skalitura. Buzt i kan t mdha dhe qafn t gjat, shpinn t drejt dhe gjoksin t gjer dhe t hedhur prpjet, ndrsa gjymtyrt n nj trajt t prsosur.

Cilitdo i bie n sy qndrimi i tyre krenar.

Ata i prgatisin vet rrobat e trupit t tyre, nj veshje, t ciln Bajroni e quajti m t mrekullueshmen n bot dhe zakonisht mbajn nj kapele t vogl ngjyr t kuqe flak, t vendosur n pjesn e prparme t koks s tyre t ruajtur n kt pjes, ndrsa floku, mbrapa, sht i zgjatur jashte mase.

Nj mantel i gjer u mbulon supet dhe u derdhet deri mbi gjunj. Nj rrip i lidhur fort pas belit t ngusht, shrben pr t mbajtur: nj ose dy pisqolla dhe nj kam me doreza t punuara gjith argjend. Mesprmes shpins s tyre zgjatet pushka e holl dhe e gjat, kurse prreth qafs mbajn zinxhira prej argjendi ku varen hajmali, kuti t vogla argjendi apo sahate me kllfe t lkurt.

Product Details

ISBN:
9781432714093
Author:
Tase, Piro
Publisher:
Outskirts Press
Subject:
Study Guides
Publication Date:
20071231
Binding:
TRADE PAPER
Language:
Albanian
Pages:
544
Dimensions:
6.14x9.21x1.09 in. 1.66 lbs.

Other books you might like

 1. E Ardhmja E Demokracise Ne Europe:... New Trade Paper $16.25
 2. Syte E Diellit New Trade Paper $9.95
 3. Arratisje Nga Lindja: Orientalizmi... New Trade Paper $18.25
 4. Neveria New Trade Paper $12.50
 5. Albanian-English English-Albanian... Used Trade Paper $5.50

Related Subjects

T Huajt PR Shqiprin Dhe Shqiptart Pjesa I New Trade Paper
0 stars - 0 reviews
$26.95 In Stock
Product details 544 pages Outskirts Press - Albanian 9781432714093 Reviews:
spacer
spacer
 • back to top

FOLLOW US ON...

     
Powell's City of Books is an independent bookstore in Portland, Oregon, that fills a whole city block with more than a million new, used, and out of print books. Shop those shelves — plus literally millions more books, DVDs, and gifts — here at Powells.com.