Poetry Madness
 
 

Recently Viewed clear list


Interviews | April 8, 2014

Shawn Donley: IMG Gabrielle Zevin: The Powells.com InterviewGabrielle ZevinThe American Booksellers Association collects nominations from bookstores all over the country for favorite forthcoming titles. The Storied Life of... Continue »
  1. $17.47 Sale Hardcover add to wish list

    The Storied Life of A. J. Fikry

    Gabrielle Zevin 9781616203214

spacer
Qualifying orders ship free.

Albanian Language Edition

$27.25
New Hardcover
Ships in 1 to 3 days
Add to Wishlist
available for shipping or prepaid pickup only
Available for In-store Pickup
in 7 to 12 days
Qty Store Section
25 Remote Warehouse Foreign Languages- Albanian

This title in other editions

Atdheu I Tjetrit

by

Atdheu I Tjetrit Cover

 

Synopses & Reviews

Publisher Comments:

Shpend Sollaku No sht nj poet i madh q ka pasur si q llim daljen e poezis nga akademit, nga aristokracit letrare, nga ambientet mondane. Poetnga nevoja, gazetar p r domosdoshm ri historike, profesor e njeri i letrave rritur n underground, politikan i lindur, martir i liris t shtypur. Ipaisur me nj p rgatitje solide kulturale, letrare, filologjike e muzikale, po aq sa edhe shkencore n sensin enciklopedik, poliglot, karaktert iguximsh m, kurioz nga instikti, inteligjenz akute, mendje shum t kujdesshme p r t ardhmen qoft letrare, filosofike o qoft politiko-sociale, Shpend Sollaku No sht personalitet shum kompleks dhe sht i paisur me nj ngarkes t ngjeshur humane. Lirika e tij sht aktuale, in izive, kafshuese, mall ngjyese, e vuajtur, g rvisht se, magjeps se. Ky lib r fenomenal sht d shmi q poezia sht akoma gjall .

Libri Atdheu i tjetrit- Antologji Poetike sht p rceptuar n pes seksione: Sfinksi-M zat e kalt r e Telegram prej varrez s(poezi), MareNostrum, Murus Noster, Check up Homerit e Barkod (poema). Pjes t Sfinksi-M zat e kalt r e Telegram prej varrez s risjellin poezi nga libratSfinksi, Mbret ria e gj rave t ndaluara, T duartrokas sh Kaligul n dhe Telegram prej varrez s.

Atdheu i tjetrit i Shpend Sollaku No -s, si t gjith librat e tij, sht nj palest r ku celulat gri puar tiane st rviten, djersijn e lodhen. 'do varg duhet menduar. Jo p r veshtir sin p r ta p rceptuar- stili i No -s sht nga m t thjesht t, sepse e v rteta sht thjesht si- jo, por pervler n e brendshme. P r mesazhin q ofron. P r emocionet q sjell. Muza e tij nuk sht nj dinstiktiv, nj coh e leht q ta v j n pah mes miqveapo n vende publike, por nj grusht brenda nj dorashke t kadifejt q t 'orienton e b n t reflektoj edhe njeriun m t pap rvoj .

Product Details

ISBN:
9781463406783
Author:
No, Shpend Sollaku
Publisher:
Authorhouse
Subject:
General Poetry
Publication Date:
20110831
Binding:
HARDCOVER
Language:
Albanian

Related Subjects

Atdheu I Tjetrit New Hardcover
0 stars - 0 reviews
$27.25 In Stock
Product details pages Authorhouse - Albanian 9781463406783 Reviews:
spacer
spacer
  • back to top
Follow us on...
Powell's City of Books is an independent bookstore in Portland, Oregon, that fills a whole city block with more than a million new, used, and out of print books. Shop those shelves — plus literally millions more books, DVDs, and gifts — here at Powells.com.