Poetry Madness
 
 

Recently Viewed clear list


Q&A | February 27, 2014

Rene Denfeld: IMG Powell’s Q&A: Rene DenfeldDescribe your latest book. The Enchanted is a story narrated by a man on death row. The novel was inspired by my work as a death penalty... Continue »
  1. $18.19 Sale Hardcover add to wish list

    The Enchanted

    Rene Denfeld 9780062285508

spacer
Qualifying orders ship free.

Albanian Language Edition

$15.25
New Trade Paper
Ships in 1 to 3 days
Add to Wishlist
available for shipping or prepaid pickup only
Available for In-store Pickup
in 7 to 12 days
Qty Store Section
25 Remote Warehouse Foreign Languages- Albanian

Hije N Err Sir

by

Hije N Err Sir Cover

 

Synopses & Reviews

Publisher Comments:

Hije n err sir sht nj nga librat m t mir poetik . N n k t v llim gjenden mes rreshtash pjes shpirti, pjes mendimi, gjenden bashk lumturia dhe trishtimi, dashuria dhe urrejtja. Ashtu sic mund t fshihet brenda hijes s err sir?'s nj aspekt I err t por edhe drita q e shkakton at, ashtu dhe n k to poezi n cdo cep ka nj n nkuptim. N vargjet e k tij libri cdokush gjen vetveten, tundimin, stin t e ngjyrat, cdo aspect frym zues n k t bot magjike. Ka nj magji n k to poezi, nj magji q nuk shterron kurr . Kjo magji quhet frym zim. Hije n err sir sht titulli q I p rshtatet k tij libri, pasi n cdo poezi ka nj hije q vjen si fantazm e urt sis, e s v rtet?'s dhe ndjenj?'s njer zore. Cdo gj n k t bot, ajri q thithim, dielli q na sjell ngroht sin dhe na ndricon, dora jon, mishi dhe gjaku, ekzistenca jon, por edhe mosq nia sht nj furnizues frym zimi. Ky sht libri I cdo ndjenje, cdo gj je, cdo q nieje. Kjo sht poezia e s shkuar s, s tashmes dhe s ardhmes. Prandaj sht Hije n Err sir, nj lib r poetik mbres l n?'s me haike, me varg modern, me rim, q e b n at t p rshtatsh m p r shijet e cdo lexuesi. Ky sht m ngjesi, drit h na, dita dhe nata e dashamir sit t librit dhe poezis .

Product Details

ISBN:
9781468576306
Author:
Dhimitri-polena, Juliana
Publisher:
Authorhouse
Author:
Dhimitri-Polena, Juliana
Subject:
General
Publication Date:
20120431
Binding:
TRADE PAPER
Language:
Albanian

Related Subjects

Hije N Err Sir New Trade Paper
0 stars - 0 reviews
$15.25 In Stock
Product details pages Authorhouse - Albanian 9781468576306 Reviews:
spacer
spacer
  • back to top
Follow us on...
Powell's City of Books is an independent bookstore in Portland, Oregon, that fills a whole city block with more than a million new, used, and out of print books. Shop those shelves — plus literally millions more books, DVDs, and gifts — here at Powells.com.